- Jó ötlet-e a DIY csirkeól OSB lapokból? Miért nem? 🙂
- Milyen állatokkal érdemes indítani?
- Hogy kell almozni? Biztos, hogy magától értetődő?
- Hogy bontsd meg a szalmabálát, hogy utána ne kelljen szenvedned vele?
- Milyen állatnak mit adj enni és milyen formában?
- Mi az a terménydaráló?
- Hogy kell használni?
- Hol kapsz krumpliszsákot?
- Mikor szedd fel a hagymát?
-
Miért lehet, hogy sokkal kevesebbet tudsz eleinte dolgozni, mint vártad magadtól?
-
Miért éled át kiköltözve, hogy alig van valami fölött kontrollod?
- Miért éri meg mégis nagyon-nagyon-nagyon?
KI VAGYOK ÉN?

MIT ÉLSZ ÁT VELEM EZEN A
4
HÉTVÉGÉN?
ŐSZ
Az ősz legfontosabb munkája számomra a mélymulcs leterítése. Ez alapozza meg a talaj évről évre való gyógyulását és gazdagodását.
Homokos talajom van, igen alacsony aranykoronaértékkel. Évtizedeken (vagy századokon) át szőlőültetvény szívta belőle a tápanyagot, a huszadik században a vegyszeres kezelések is rontottak a helyzeten. Közel 20 éve a szőlőket kivágták, és akácost telepítettek a helyére, ami még tovább rombolta a termőföldet, kiszívva, kizsarolva belőle szinte minden jót.
A jó hír, hogy ebben a kb 20 évben vegyszer nem érte, de még rengeteget kell táplálni, hogy azzá a gyönyörű termőtalajjá váljon, amivé válhat. Úgyhogy ezt a hétvégét főként a mélymulcsnak szenteljük, és szalmát rétegezünk vastagon trágyával. Ebbe kerülnek majd tavasszal a magok és palánták, megágyazunk nekik.
Elmondom majd az előző évad tapasztalatait a mélymulcsról. Elrontottam dolgokat, összekeveredtek a fejemben videók, feleslegesen dolgoztam, amivel még több munkát csináltam magamnak. Mindent elmondok őszintén arról, miért nem sikerült elég jól a mélymulcs idén, lehet, hogy megspórolok neked ezzel jó pár bosszús napot. De megmutatom azt is, ami szép lett, ami a mulcsnak köszönheti, hogy hatalmassá és ellenállóvá vált.
Egyes helyeken a mélymulcs alá vagy a rétegei közé már előre elvetünk magokat, hogy a téli hidegben áttelelve, nedves szalma és sok tápanyag közt tavasszal hamar és biztonságosan kapjon erőre. Vetünk napraforgót, őszi mákot, kukoricát, tököt, és eldugunk rengeteg dughagymát, hogy tavasszal és nyáron jó sok újhagymát ehessünk a közös reggeliken, vacsorákon.
Nem aggódunk, hogy valami nem kel ki esetleg, mert ha így is lenne, tavasszal újravetjük. Kísérletezünk, játszunk, és élvezzük az ősz illatait.
————————————————————————————————————————————————-
Péntek este érkeztek meg hozzánk, évadnyitó körrel kezdünk, hogy megismerjük egymást.
Ezen a hétvégén nem magunkra főzünk, nem lesz rá időnk. Királybúzalisztből, kovásszal készült, 2 napig fermentált péksüteményt eszünk reggelire, vacsorára, és előre elkészített ebéddel lakunk jól.
TÉL
Februári hétvégén találkozunk, amikor már néhány dolgot van értelme vetni, és meg is tesszük. Ami azonban nagyobb hangsúlyt kap ebben a két napban, az a szárnyasokról való gondoskodás, és ez messze túlmutat azon, hogy mit kapnak enni.
Eljön az ideje lassan a csibenevelésnek. Hogyan és mikor keltessünk? Kotlóssal vagy géppel? Elindítsuk februárban, vagy várjunk akár áprilisig? Melyik mellett mi szól, és mi szól ellenük? Milyen formájú és méretű tojás kerüljön a kotlós alá vagy a keltetőgépbe, és milyen ne?
Mit tegyél, ha megbetegszenek a tyúkjaid? Tényleg érdemes-e meszelni? Mit adj enni a kikelő kiscsibéknek? Mi lehet az oka, ha nem tojnak a szárnyasok? Hogyan almozz, hogy elkerüld a paraziták nagy részét?
Ezek csak ízelítő kérdések. Ezeken kívül ti magatok is sokat fogtok még kérdezni, egyik jön a másik után.
De hol marad a gyakorlat?
Az is lesz, 4 fajta gyakorlati tevékenységben vehetsz részt.
- Szombaton, reggeli után tyúkot vágunk, kopasztunk, bontunk, és ha az időjárás engedi, bográcsban meg is főzzük 2 napra.
. - Naplemente előtt almozunk a szárnyasoknak (tyúkoknak, kacsáknak és pulykáknak), így az elméletet meg is erősítjük a gyakorlattal.
. - Elővesszük a keltetőgépet, és úgy teszünk, mintha elindítanánk egy adag tojást a csibévé válás útján. Végül nem indítjuk el, mert én a kotlóssal való keltetést preferálom, de lesz tapasztalatod arról, hogyan keltethetsz majd géppel, ha azt szeretnél.
. - Fát vágunk, darabolunk láncfűrésszel és fejszével.
————————————————————————————————————————————————-
Péntek este érkeztek meg hozzánk, tábortüzes, beszélgetős körrel kezdünk.
Ahogy legutóbb is, királybúzalisztből, kovásszal készült, 2 napig fermentált péksüteményt eszünk reggelire, vacsorára, meg lesznek persze kencék, felvágottak, zöldségek.
TAVASZ
Április elején már sokminden vethető még akkor is, ha a hónap során többször havazni fog. Idén megtanultam: az, hogy szerintem szörnyű az idő, amikor semmit nem érdemes vetni, a magok szerint átmeneti megtorpanás csupán. Míg én áprilisban vacogva pakoltam a fát a kályhába, addig pótanyukám, Ili néni szorgalmasan veteményezett, ezért júniusban, amikor én még el se vetettem a kabakosok magjait, ő már vígan szedte az uborkát.
Úgyhogy 2022 tavaszán mi is szorgalmasak leszünk.
- Szombaton saját disznóból nagy kondér palóclevest készítünk.
- Veteményezünk:
– szalmamulcs széthúzásával a nagyobb magokat vetjük, mint pl. cékla, mángold, borsó,
– és szalmamulcs közé komposzt bakhátakba az apróbb magos zöldségeket szórjuk, mint répa, petrezselyem, kapor. - Gyönyörködünk a kecskék és juhok szaporulataiban, tiszta almot szórunk alájuk.
- Gomolyát készítünk, a tejet egy közeli gazdaságból hozzuk – de nem gondoljuk, hogy ez egy sajtkészítő tanfolyam. Viszont vasárnap mindenki hazavisz valamennyit belőle, aki szeretne. Igazságosan elosztjuk.
A lista még bővülhet, ha tavasz elején azt látom, hogy vannak még izgalmas lehetőségek a gyakorlásra.
————————————————————————————————————————————————-
Péntek este érkeztek meg hozzánk, tábortüzes, beszélgetős körrel kezdünk.
Ahogy legutóbb is, királybúzalisztből, kovásszal készült, 2 napig fermentált péksüteményt eszünk reggelire, vacsorára, meg lesznek persze kencék, felvágottak, zöldségek.
NYÁR
Júniusban zárjuk az éves ciklusunkat, ekkor már terem is néhány dolog. Eddigre ettünk az újhagymából, kikeltek a kiscsibék, kacsák és pulykák, remélhetőleg életben is maradtak (sosem lehet tudni), a korai borsók is szemesednek, a kiskecskék és bárányok elég nagyok, hogy nekünk is jusson a tejből, és ha tavasszal vetettünk sáfrányos szeklicét, akkor ezen a hétvégén talán már szüretelhetünk belőle.
A paraszti világ természetes heti munkája volt a kovászos kenyér készítése, úgy kerek a mi workshopsorozatunk, ha átéled, milyen a kovásszal, ezzel az élő kultúrával dolgozni (a gyerekeim szerint szebben beszélek a kovásszal, mint velük, de ez nem igaz).
Ezen a két nyári napon részt vehetsz:
- Kecske- és birkafejésben,
- Levágjuk a borsó szárát (a gyökerét a talajban hagyjuk), leszedjük a hüvelyeket, kifejtjük a szemeket és lefagyasztjuk,
- Kovászos békebeli vajaskiflit készítünk (Kovászlabor, Ormós Gabi receptje szabadon értelmezve)
- Ha lesznek még el nem ültetett palánták, azokat elültetjük,
- Regeneráljuk a mulcsot, ahol kell,
- Egyeljük a répát, petrezselymet, céklát,
- És persze megint bográcsolunk, de ha a többi munka mellé ezt nem tudjuk beilleszteni, akkor szeretett önkénteseim besegítenek nekünk.
————————————————————————————————————————————————-
Péntek este érkeztek meg hozzánk, tábortüzes, beszélgetős körrel kezdünk.
Ahogy mindig, királybúzalisztből, kovásszal készült, 2 napig fermentált péksüteményt eszünk reggelire, vacsorára, meg lesznek persze kencék, felvágottak, zöldségek.
Ha hiányérzetetek maradt, és úgy érzitek, hogy jobb lenne az évet egy hétvégi semmittevéssel, eszemiszommal, munka nélkül tölteni, akkor július vagy augusztus folyamán találkozunk egy pihenős, lazítós hétvégére. Ami már teljesen ingyenes.
A WORKSHOP RÉSZLETEI
2022. február 18-20.
2022. április 1-3.
2022. június 10-12.
EARLY BIRD kedvezménnyel,
augusztus 29-ig jelentkezel,
és szeptember 7-ig befizeted az első hétvége árát,
ha a pároddal jössz, akkor kettőtöknek 30.000 Ft.
.
A 4 workshop egy csomag része, nem bontható.
Minden együtt töltött hétvégén előre fizetitek a következő alkalmat, ha lemondod, csak orvosi igazolás megléte esetén tudom viszaadni a befizetett hétvége árát.
